DIŞ MEKAN SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Öncelikle  nasıl bir consepte çekim yaptırmak istediğinizi belirleyin ve hayal gücünüzü çok geniş tutun.Tarihi mekanlar, parklar, botanik bahçeleri, plajlar, müzeler, eski depolar, çiftlikler, fabrikalar…

Şeçtiğiniz mekanla ilgili bilgiler toplayın.Mümkünse mekana gidin. Çekim yaptırmak istediğiniz noktaları belirleyin varsa mekanda çekilmiş fotoğrafları
inceleyin. Mekan seçiminizi bizimle hemen paylaşın.

Bazı mekanlarda çekim için üçret ve izin uygulamasına geçilmiştir. Çekim günü sorun yaşamamak için bilgi alın.

Fenerhahçe Parkı – Kadıköy

Bir adanın üzerine kurulu olan park Fenerbahçe burnuna bir köprüyle bağlanır. Kalamış marinası ve Faruk Ilgaz tesislerine komşu olan park; deniz kenerında oluşu, taşlık patikaları, beyaz boyalı çitleri, taş duvarları ve yeşil dokusuyla neşeli bir fotoğraf çekimi garanti ediyor.

Selamiçeşme Parkı – Kadıköy

Taş döşemeleri, merdivenli yolları, tünelleri, havuzu, ahşap köprüsü, çardakları ve süs ağaçlarının oluşturduğu harika fonlarıyla düğün fotoğrafçılarının vazgeçilmez mekanlarından biridir. Parkın merkezi bir noktada olması Kadiköy ve yakın çevresinde oturan çiftler için tercih edilebilir.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi – Ataşehir

Nezahat Gökyiğit Vakfının kurduğu otoyolların arasında kalmış 6 farklı parselin köprülerle ve tünelllerle birlestirilerek oluşturulmuş botanik bahçe fotoğraf çekimlerinde kullanılabilecek harika objeleri bünyesinde barındırıyor.

Haydarpaşa Garı – Kadıköy

Yıllar boyu ayrılıklar ve kavuşmalara tanık eden Haydarpaşa garı fotoğraf çekimleri için nostaljik bir atmosfer sunuyor. Çekim günü ikinci bir mekan olarak düşünülebilir. Ana bina ve gar içinde çekim için izin almak gerekiyor.

Hıdiv Kasrı – Beykoz

Rengarenk çiceklerle süslenmiş yemyeşil bir orman içerisinde görkemli bir kasır fotoğraf çekimlerinde alternatif mekanlar arasında.

Otağtepe Tema Vakfı Parkı – Kavacık

Fatih Sultan Mehmet köprüsü ve boğaza hakim manzarası, yapay gölet üzerindeki köprüsü süs ağaçlarıyla fotoğraf çekimi için elverişli bir mekan.

Fethi Paşa Korusu – Üsküdar

Sürekli yeşil cam ağaçları, mevsiminde erguvanları, merdivenleri ve Arnavut kaldırımlı yokuşu etrafındakı eski binalarıyla farklı bir atmosfer sunuyor.

Kuzguncuk – Üsküdar

Kuzguncuk üsküdarda elit bir mekandır . renkli renkli eski  ahşap evleri , Arnavut kaldırımlı sokakları , papatyalı merdiveni mevcuttur. Çekim için en güzel ve en çok tercih edilen makanlardan biridir. Renkli kapılar ve evler harika fotoğraf karelerine imza atmamızı sağlayacaktır.

Anadolu Feneri – Beykoz

İstanbul Boğazı’nın Karadeniz’le birleştiği kuzey ucunda bulunan küçük balıkçı köyüne adını veren deniz feneri, sahil ve köyiçi cekim için farklı bir atmosfer.

Beykoz Korusu – Beykoz

Paşabahçe Beykoz arasında yer alan koru yeşil dokusu, havuzu, sosyal tesislerin binası fotoğraf çekimlerinde değerlendirilebilecek bir mekan.

Çamlıca Tepeleri – Üsküdar

Üsküdar ve Ümraniye arasında kalan iki tepenin boğaza tanıklık eden konumu fotoğraf çekimlerinizde yedek olarak değerlendirebileceğiniz bir mekan.

Rahmi Koç Müzesi

Rahmi M. Koç Müzesi evlenen çiftlerin en önemli anlarından biri olan düğün fotoğraflarına sunduğu atmosfer ile alternatif getiriyor.
5 kişiden oluşan bir düğün fotoğraf paketi (gelin damat fotoğrafçı 2 kişi) için 400 TL ödeyerek müzeye giriş yapılmakta ve çekim yapılabilmektedir. İçine girilebilen objeler: Fenerbahçe Vapuru, Moda Tramvayı, Atlı Tramvay, Littorina Mototren, DC-3 Uçak. Askeriyeye ait objelerde (denizaltı, helikopter..vb) çekim yapılamamaktadır. Diğerlerinin sadece önlerinde fotoğraf çekilebilmektedir.
Düğün fotoğraf çekimleri Müzenin ziyarete açık olduğu zamanlarda gerçekleştirilebilmektedir. Önceden izin almak veya rezervasyon yaptırmak gerekli değildir.

Gülhane Parkı ve Topkapı Sarayı – Fatih

Klasikten vazgeçmeyenlerin mekanı Gülhane Parkı ve Topkapı Sarayı hem boğaz manzarası hem de ilkbahar aylarında renkli çiçekleriyle düğün fotoğrafı çektirecekler için hoş bir mekan.

Balat Sokakları – Fatih

Balat istanbulun fatih ilçesinde haliç kıyısındadır . Tarihi binaları ve farklı evleriyle dikkat çeken balat bir çok film ve reklam çekimlerine ev sahipliği yapmıştır. Sokakları dar olduğu için arabayla dolaşma zor olacaktır. Fener rum lisesininde bulunduğu balat çiftlerin en çok tercih ettiği mekanlar arasındadır.

Ihlamur Kasrı – Beşiktaş

Çevresinin gürültü ve karmaşasından kendini yüksek duvarlarla koruyan Ihlamur Kasrı, düğün organizasyonları için Beşiktaş, Nişantaşı ve Yıldız arasında olmasıyla bir yandan merkezi, bir yandan da doğanın ve tarihin birleştiği ihtişamlı bir mekandır.

Yıldız Korusu – Beşiktaş

Beşiktaş ile Ortaköy arasında kalan bu tarihi yer de düğün fotoğrafçıları için vazgeçilmez mekanlardan.

Londra Otel – Taksim

Lodra otel Taksim’de dir. Yağmurlu havalarda ilk tercih edilen mekandır. Çekim için 3-4 gün öncesinden izin alınması gerekmektedir. Mekan Tarihi bir otel olduğu için  farklı objeler vardır( kırmızı merdivenler ,motorsiklet vb.). mekanın çekim ücreti  100tl`dir.

Miniatürk – Eyüp

Türkiye ve dünyadan özgün kültürel alanları bir arada bulabileceğiniz dünyanın en büyük minyatür kent alanı olan Miniatürk de düğün fotoğrafı için bir alternatif olarak düşünülebilir.

Mihrabat Korusu – Kanlıca

Kanlıca’nın bir diğer güzelliği de Fıstıklı yokuşundan körfeze inen alanda I. Mahmut zamanında kurulan ve padişahlar tarafından büyük ilgi gören Mihrabat Korusu’dur. Mihrabat Korusu’na, Nevşehirli Damat İbrahim Paşa tarafından yaptırılarak III. Ahmet’e armağan edilen Mihrabat Kasrı’nın adını verdiği iddia edilir. Ne yazık ki Mihrabat Kasrı yeniçeri isyanıyla bir hafta içinde yakılıp yıkılarak yok olmuştur. Mihrabat Korusu görkemli tarihine rağmen giderek küçülmüştür. Yahya Kemal’in gözlerden uzak saatler geçirmek için tercih ettiği Mihrabat Korusu, çeşitli yazar ve şairlere güzel manzarasıyla ilham kaynağı olmuştur.

Salacak – Üsküdar

İstanbul’un belki de dünyanın en güzel manzaralarından birine sahiptir Salacak sahili. Günün her saatinde ayrı bir güzelliği vardır. Her türlü fotoğraf çekimi için olduğu gibi düğün fotoğrafçılarının da tercih ettiği mekanlardandır.

Ataköy Marina – Ataköy

İstanbul’un Avrupa kıyısında, Marmara Denizi’ne açıldığı noktada yer alan Ataköy Marina, yemyeşil bahçe içerisinde ideal konumuyla, İstanbul’un karmaşasından uzakta, tatil köyü havasında bir mekan. Yeşilliğin ve yatların arasında düğün fotoğrafları için harika bir mekan.

Belgrad Ormanları – Sarıyer

İstanbul’un oksijen kaynağı olan ve Sarıyer’in güneyinde yer alan Belgrad Ormanları baharda yeşilliğiyle, sonbaharda sarı tonlarıyla her mevsim için düğün fotoğraf mekanı olabilir.

Atatürk Albaryumu – Sarıyer

İstanbul üniversitesinin orman fakültesi içindedir.küçük göller kendine has ağaçlar ile harika bir mekandır.Gelin ,damat ve fotoğrafçıyla birlikte 6 kişi giriş fiyatı 300TL’dir. Mekan sarıyerdedir.

Saklı Göl – Şile

Saklı göl İstanbul merkezinden 90 km uzaklıktadır tem sile yolundan ulaşım sağlanmaktadır. Trafik ve yol durumu  yüzünden ullaşımı tahmini 1 saat olduğu için düğün günü dışında bir gün çekim yapılması daha uygun olur. Saklı gölde ;ahşap evler, doğal yollar, yeşil alanlar, sandallar ve göl eşliğinde birbirinden güzel kareler elde edilebilir. Mekanda fotoğraf çekimi ücretsizdir.

Çırağan Sarayı – Beşiktaş

Çok zengin bir düğün mekanı olarak değerlendirilen Çırağan Sarayı düğün fotoğrafları için de pahalı bir alternatif olabilir.