ASİSTAN NEDEN GEREKLİ VE ÖNEMLİDİR?

Dış mekanlarda ve içe mekanlarda yapılan çekimlerde doğal ışığı sürekli olarak kontrol altında tutmak ve gerekli durumlarda yardımcı ışık kaynakları ile doğal ışığı desteklemek gerekir.

Bu kimi zaman çeşitli yansıtıcılar ile olabileceği gibi kimi zaman da flaş ışığı ile sağlanmaktadır.  Ancak hem yansıtılacak ışık hemde flaş ışığı gelin ve damat üzerine fotoğraf makinesi ile aynı açıdan gelmemelidir.

Yansıtıcı duruma göre fotoğrafçı ile açı yapacak şekilde güneşi doğrudan gören bir konumdan aldığı güneş ışığını gelin ve damat üzerine yansıtılmalıdır. Bu ışığı yakalamak ve gelin damat üzerine yansıtmak asistanın görevidir.

Eğer harici bir flaş ışığı kullanılacaksa kablosuz olarak tetiklenen flaş yine belirli açılarda gelin ve damat üzerine doğrultulur. Hem yansıtılan ışığın hemde flaş ışığının açıları ve çifte olan mesafesi asistan tarafından iyi hesaplanmalı ve doğru olmalıdır.

Asistan ayrıca renkli hikayaler bünyesinde görevli fotoğrafçımızın ekipmanlarını taşır ve fotoğrafçının istekleri doğrultusunda ekipmanları anında fotoğrafçının kullanımına sunar, çekim süresince hem çifte hemde fotoğrafçıya her konuda yardımcı olur.

Düğün hikayesi dış mekan çekimlerinde bir hatta duruma göre iki asistan ile birlikte çalışmak iyi bir fotoğraf çekim sürecinin en önemli ayrıntılarından biridir.